Odlazak kune u 'mirovinu' i uvođenje eura kao nove valute u Hrvatskoj praktički je pred vratima, a ono što još uvijek najviše zabrinjava većinu građana je to kako će se ta promjena odraziti na njihov životni standard, kupovnu moć i, dakako, kredite i eventualni ušteđevinu. Dvojno iskazivanje cijena, koje je trenutačno na snazi, svakako nam pomaže u procesu prilagodbe za konačno uvođenje eura, koje stupa na snagu 1. siječnja 2023. I Kaufland je već krenuo s dvojnim iskazivanjem cijena, a kao bi stvorili povjerenje i sigurno okruženje za svoje potrošače 24. kolovoza lansirali su i novi microsite 'Fer transfer', gdje omiljeni hrvatski matematičar i financijski vloger Toni Milun odgovara na sva najvažnija pitanja oko uvođenja eura u našoj zemlji.
'Uvođenje nove valute u svakom je društvu velika tema koja otvara mnoga pitanja, a kod određenog dijela potrošača izaziva i zabrinutost. Kaufland je upravo iz tih razloga pristupio Etičkom kodeksu koji svojim potrošačima jamči da neće neopravdano povećavati maloprodajne cijene te da će korektno preračunavati i iskazivati cijene i druge novčane iskaze vrijednosti. Inicijativa Etički kodeks provodi se pod sloganom SVAKI CENT SE BROJI, SVAKA KUNA SE RAČUNA. Cilj joj je upravo taj: da potrošači budu sigurni da se svaka njihova kuna zaista računa i svaki cent se broji, te da postoje poslovni subjekti kojima u procesu prelaska na euro mogu vjerovati', poručuju iz Kauflanda.
Kako se određuju cijene u eurima; koje su konkretne dobrobiti uvođenja nove valute za građane, kad završava dvojno iskazivanje cijena…, samo su neka od pitanja na koja je Toni Milun odgovorio na microsite-u 'Fer transfer'. No kako su najveće dvojbe, ali i rizici građana, vezani za kredite i štednju, evo što poznati matematičar, kaže o tim 'vrućim' pitanjima. Inače, Toni Milun koautor je emisije financijske pismenosti “Financijalac" koja se četiri godine emitirala na HTV-u, a ove godine organizira najbogatiju Konferenciju financijske pismenosti 15. rujna u Zagrebu.
Valutni rizik
Velik dio građana koji su uzeli kredit za, primjerice, kupnju stana odabrali su tzv. eurski kredit, tj. kredit s valutnom klauzulom u euru. To znači da se otplata kredita računa u eurima. Na konkretnom primjeru kojem smo svjedočili u Hrvatskoj objasnit ćemo što je valutni rizik i što se teoretski može dogoditi u duljem roku. Naime, ne tako davno mnogi građani podizali su kredite u švicarskim francima. Prije 15-ak godina počeo je nagli rast vrijednosti švicarskog franka s 4,50 kuna na više od 6,50 kuna. Osobi koja je mjesečno otplaćivala kredit 500 franaka, obrok je s 2.250 kuna narastao na 3.250 kuna. Istovremeno je zbog nestabilnosti koja se dogodila narasla i kamatna stopa na te kredite pa se nekim građanima mjesečni anuitet udvostručio.
Stambeni krediti često se otplaćuju i na više od 20 godina, što je vrlo dugo razdoblje u kojem se mnogo toga može dogoditi. Može, između ostalog, doći do pada vrijednosti kune u odnosu na euro. Kad bi, primjerice, vrijednost eura porasla sa 7,50 kuna na 9 kuna osobi koja mjesečno otplaćuje kredit od 3.000 kn, mjesečni anuitet bi narastao na 3.600 kuna. Uvođenjem eura kao službene valute taj problem će nestati.
Što ako vam ostane koja kuna nakon 1. siječnja?
Ako nakon 15. siječnja pronađete kune na dnu ormara ili skrivene u čarapama također se ne trebate brinuti. Do kraja 2023. kune ćete moći odnijeti u bilo koju poslovnicu banke, FINE ili Hrvatske pošte i bez naknade ih zamijeniti za eure po fiksnom tečaju.
Napomena: ako odjednom budete mijenjali više od 100 novčanica ili 100 kovanica naknada vam može biti obračunata. Čak i ako do kraja 2023. ne promijenite kune, nakon tog razdoblja moći ćete ih zamijeniti za eure u Hrvatskoj narodnoj banci – kovanice do kraja 2025., dok rok za zamjenu novčanica ne postoji.
Ušteđevina u kunama
Sav novac koji je na kunskim računima u bankama automatizmom će se 1. 1. 2023. konvertirati u eure po fiksnom tečaju 7,5345. Ako želite novac promijeniti ranije. to možete učiniti u mjenjačnici ili banci po prodajnom tečaju koji je, ipak,nepovoljniji od fiksnog tečaja. Time biste bili na gubitku, jer je vrlo mala vjerojatnost da će do kraja godine prodajni tečaj u nekom trenutku pasti ispod fiksnog tečaja 7,5345. Ako, primjerice, imate 50.000 kuna ušteđevine i ostavite novac na računu, 1. siječnja 2023. automatski će se promijeniti u eure i raspolagat ćete sa 6.636,14 eura. Ako tih 50.000 kuna promijenite ranije, po tečaju 7,58 kn, tada ćete dobiti 6.596,31 eura, tj. bit ćete na gubitku 39,83 eura.
*Sadržaj nastao u suradnji s Kauflandom.