Postoji li netko tko nikada nije doživio mobing?
Ako ste baš vi ta osoba, slobodno nam se javite s preporukama za radno mjesto, a ako ste ga doživjeli barem jednom, nastavite čitati. Šalu na stranu, mobing je ozbiljan problem i česta pojava s kojom se prije ili kasnije susretnu gotovo svi, bez obzira na profesiju, starosnu dob i spol. Iako ga se najčeće prepoznaje lako, nisu rijetki slučajevi u kojima se 'žrtva' pita je li u pitanju doista mobing ili jednostavno uobičajeno ponašanje za nekoga tko je na zahtjevnijoj poziciji koja dolazi u paketu i sa značajnom količinom odgovornosti i popratnog stresa.
E pa prije nego što nastavimo, važno je raščistiti jednu bitnu stvar - bez obzira koji posao bio u pitanju, ako se zbog ponašanja kolege ili nadređenog osjećate loše, manje vrijedno, poniženo i/ili uznemireno, u pitanju je mobing. Čak i kada vam se dogodilo da ste u nečemu pogriješili, a pogotovo kada niste radili ništa drugo no uredno ispunjavali svoje zadatke.
Svatko tko je bio meta maltretiranja na radnom mjestu zna koliki stres može uzrokovati ova vrsta uznemiravanja i ponižavanja, a ono što je jednako velik problem je to što nerijetko stres ne nestaje kada se riješite osobe koja mobing vrši. Iako je moguće osjetiti olakšanje jer više ne doživljavate svakodnevni stres zbog rada s nasilnom osobom, vrlo je lako moguće da će i dalje biti prisutne neke preostale posljedice zbog onoga što ste doživjeli. Zlostavljanje na radnom mjestu često ima trajan utjecaj na vaše cjelokupno mentalno i fizičko zdravlje pa nakon iskustva s mobingom uzrok stresa mogu biti i neke naizgled potpuno trivijalne i bezazlene stvari. Zvuk poruke na vašem mobitelu ili nešto što netko kaže može izazvati one poznate osjećaje tjeskobe.
Iako mobing nije nešto što bi trebalo biti uobičajeno i normalno ponašanje, normalno je osjećati cijelu bujicu emocija zbog proživljenog mobinga kao i to da će vam možda da se potpuno oporavite biti potrebno i malo više vremena. Uz malo rada i dodatnog truda glede brige o sebi, ono što vam se na radnom mjestu dogodilo iskoristite kao vrijednu lekciju zahvaljujući kojoj ćete se vratiti snažniji, iskusniji i mudriji te spremniji za karijerni napredak.
@shelbarlow Reply to @kaylawayla888 and these are just a few examples … i could go on! #mobbing#toxicworkplace♬ original sound - shelbarlow
Ključno je ne dopustiti da vas ono što vam se dogodilo definira kao osobu. Osvijestite činjenicu da nasilnici na radnom mjestu imaju izbor i da njihova odluka da postupe na određeni način nije izazvana vašim ponašanjem. Nitko nije zaslužio da ga se maltretira, a jedina odgovornost koja je na vama je nastaviti visoko uzdignute glave. Kako točno? Ovih će vam 5 koraka u tome pomoći!
Neka vam vaše zdravlje bude na prvom mjestu!
Zlostavljanje na radnom mjestu može biti uzrokom niza problema poput nesanice, probavnih poteškoća, glavobolje i općenito stresa. Ono također može voditi do posttraumatskog stresnog poremećaja, napada panike, poremećaja prehrane, depresije pa čak i suicidalnih misli. Baš iz razloga što je biti žrtvom mobinga više od utjecaja na vaše raspoloženje ili samopoštovanje i što može utjecati i na vaše fizičko zdravlje, ne biste trebali odgađati brigu o sebi. Ignoriranje simptoma može dovesti do niza drugih zdravstvenih problema pa je prvo što biste trebali učiniti potražiti adekvatnu stručnu pomoć.
Pronađite emocionalnu podršku i potvrdu!
Osobu koja je žrtva mobinga često se optužuje da ima problem ili da je sama problem. Stalne kritike, glasine, laži i tračevi mogu uzeti svoj danak ostavljajući osobu usamljenom, izoliranom i beznadnom, no važno je zapamtiti da niste sami. Zlostavljanje na radnom mjestu je nažalost široko rasprostranjeno ponašanje koje svakodnevno pogađa radnike diljem svijeta. Istraživanja sugeriraju da je 11% radnika zlostavljano na radnom mjestu, no ako uzmemo u obzir činjenicu kako je mnogo onih koji su na radnom mjestu zlostavljani, ali se o tome ne usude govoriti, dolazimo do zaključka kako je stvarna brojka vjerojatno još i veća. Razmislite o pronalaženju grupe za podršku na svom području ili o osnivanju vlastite. Pronađite potvrdu za ono što ste doživjeli i osvijestite činjenicu kako je s vama sve u redu. Trebat će vam neko vrijeme kako biste ponovno izgradili svoje samopoštovanje i sveukupno samopouzdanje, ali uz pravu je podršku to itekako moguće.
@thatcareerchic Reply to @lidios_ // how to handle #workplacebullying#settingboundaries#workplacecommunication#jobtips♬ Handling difficult people in the workplace - Rachel, Corporate Career Guide
Obrazujte se o zlostavljanju na radnom mjestu
Ako ste zbunjeni onim što vam se dogodilo, pročitajte sve što možete o zlostavljanju na radnom mjestu. Iako može biti bolno čitati o tom problemu, dugoročno će vam pomoći da se pomirite s onim što vam se dogodilo. Štoviše, edukacija o maltretiranju pripremit će vas za buduće potencijalne sukobe.
Promijenite način na koji gledate na iskustvo
Nerijetko osobe koje su bile zlostavljane razviju vrlo uski pogled na život jer zlostavljanje koje su doživjele proždire svaku njihovu misao. Razmišljajte o svim drugim stvarima koje se ne odnose na maltretiranje i stvarima koje imaju značenje ili svrhu u vašem životu. Usredotočite se na sve pozitivne aspekte i događaje iz vaše karijere. Brojne su prednosti pozitivnog razmišljanja. Dajte sve od sebe da izbjegnete osjećaj krivnje zbog načina na koji ste se suočili s nasilnikom ili koliko vam je vremena bilo potrebno da poduzmete akciju. Sve to pripada prošlosti i upravo biste ih tamo trebali i ostaviti.
@deborahbeelacy#workplace#bullies#2stepsahead♬ original sound - Debbee
Ostavite loše iskustvo iza sebe i okrenite se ka novom početku
Dio procesa ozdravljenja je sposobnost ostaviti prošlost iza sebe i odvojiti se od traume koju ste doživjeli. Ponekad to uključuje promjenu posla ili karijere, no važno je imati na umu kako je vaš identitet vezan uz puno više toga od vašeg posla. Ponovno otkrijte tko ste. Razvijajte nove interese, nove hobije, nove ciljeve i nove snove. Ne dopustite sebi da budete zaokupljeni onim što vam se dogodilo. Umjesto toga, pronađite zdrav način da pomaknete fokus i ostavite prošlost iza sebe. Ono što vam se dogodilo možda nije bilo pošteno, ali ne mora definirati tko ste. Oslobodite se svakog poriva da se upustite u razmišljanje iz perspektive žrtve. Da, bili ste žrtva, ali ste u cijeloj priči puno više od toga. Uzmite si vremena da ponovno otkrijete tko ste uistinu i da shvatite da niste ono što je nasilnik tvrdio da jeste. I nemojte nipošto kriviti sebe za maltretiranje. Ono je uvijek izbor nasilnika, a vaš je, kao što smo već napomenuli, jedini izbor iz svega izaći kao bolja osoba.