Prosječan odrasli čovjek godišnje preboli dvije do pet prehlada, a djeca i znatno više – od sedam do 10. Bolovi u grlu, kašalj, curenje nosa, a ponekad i lagano povišena tjelesna temperatura, najčešća su upozorenja da je naše tijelo izloženo virozi. I, uistinu, kad je riječ o grlobolji – najčešćoj manifestaciji viroze – virusi su u 50 do 95% slučajeva krivi za osjećaj grebanja u grlu, žarenje, crvenilo i otok sluznice, otežano gutanje... U manjem broju slučajeva uzročnik grlobolje može biti bakterija (primjerice, streptokokna upala izazvana bakterijom Streptococcus) i tada će liječnik preporučiti antibiotsku terapiju, no u principu grlobolja se ne liječi antibioticima, a današnji preparati za grlo imaju cilj pružiti simptomatsko ublažavanje boli i djelovati na uzrok upale: antiseptik će djelovati na uzrok i spriječiti daljnje širenje infekcije; lokalni anestetik ublažiti bol, dok će nesteroidni protuupalni lijekovi djelovati protiv simptoma upale. Grlobolja se, dakle, liječi lijekovima koji će ublažiti bol te djelovati protuupalno i antiseptički.
Mnogi ljudi pogrešno misle kako će, posegnu li za antibiotikom, skratiti razdoblje trajanja grlobolje i brže se vratiti svakodnevnoj rutini. Upravo je to jedna od najvećih zabluda vezanih za ovu čestu zdravstvenu tegobu. Vjerovanje da je, kad vas boli grlo, korisno uzimati znatno veće količine vitamina C nego inače također je pogrešno. Vitamin C, doduše, jača imunosni sustav, te je u tom smislu izvrstan, no višak vitamina C organizam će jednostavno izlučiti.
Postoji razlog zašto od grlobolje češće obolijevamo zimi. Naime, tada smo više u zatvorenom; najčešće u pregrijanim prostorijama, što dodatno isušuje sluznicu grla. Kod prekomjernog grijanja, kakvom smo izloženi u zatvorenim prostorima, suhi zrak posuši sluznicu dišnih putova, pa ona više nije u stanju uništavati potencijalne napadače. Izlaskom na svjež i hladan zrak sluznica reagira pojačanim lučenjem sekreta.
Zato, ako ne želite biti prehlađeni, što više boravite vani. Nemojte da vas obeshrabre niske temperature. Krećite se, jer dok mirno sjedite zrak se izmjenjuje u tek jednoj trećini pluća, dok se u preostalom dijelu nakuplja sekret i ustajali zrak, što pogoduje razvoju bolesti. Fizička aktivnost potiče disanje – punim plućima.
Kad se razbolimo, želimo se – jer takav nam je način života – što prije vratiti u formu. Sukladno tome, biramo i pripravke koji će nam olakšati simptome i ubrzati ozdravljenje te koji su praktični za korištenje. Naime, lijek Septolete duo dostupan je u obliku pastila i spreja. Budući da proizvod djeluje na uzročnike infekcije te ublažava bol i ostale simptome upale, prikladan je za početne stadije nadraženosti grla, kao i bolno i natečeno grlo.
Odraslima i djeci od šest do 12 godina preporučuje se uzimati po jednu pastilu svakih tri do šest sati (djeci najviše tri, a odraslima četiri pastile dnevno). Septolete duo sprej, također je vrlo praktičan za korištenje: jedan do dva potiska za odrasle i jedan za djecu vratit će vrlo brzo grlo na pravu frekvenciju.
Za razliku od ostalih proizvoda na tržištu sa sličnom namjenom, Septolete duo jedine djeluju na tri 'fronta': ublažavaju bol, smanjuju simptome upale i uklanjaju uzročnike infekcije. Neki, slični proizvodi bit će samo antiseptici, ili samo djelovati protuupalno, dok jedino Septiolete duo svojom trostrukom snagom pružaju cjelovito liječenje grlobolje. Osim toga sadržavaju dva sastojka ključna za ozdravljenje: benzidamin, koji ublažava bol i sve ostale simptome upale grla; kao i cetilpiridinijev klorid, koji djeluje na uzrok infekcije. Prednost ovog proizvoda je i u tome što ne sadrži šećer i gluten, pa je prikladan za dijabetičare i za osobe na bezglutenskoj dijeti.
Sigurno ste čuli od nekoga kako biste, kad vas zaboli grlo, trebali grgljati sol i vodu. No, isto tako, znate i kako pola žličice soli rastopljene u toploj vodi može biti itekako nepodnošljivo. Stoga birajte provjerena, praktična i učinkovita rješenja koja će po principu 'manje je više' – u jednoj pastili ili jednom potisku – vratiti grlo na pravu frekvenciju.
*Sadržaj nastao u suradnji s farmaceutskom tvrtkom Krka.