Današnja užurbanost, odnosno nedostatak vremena za hranjenje, ispijanje tekućine, vježbanje, spavanje sigurno dovodi do nedovoljnog unosa vitamina i minerala. Zbog toga nam se svakodnevno vitamini i minerali "iz bočice" nameću kao nešto obavezno kako bi nam imunitet funkcionirao bez problema. Da je hrana lijek rekao je Hipokrat još prije mnogo, mnogo godina, međutim skoro sve do današnjeg vremena nije se dovoljno ozbiljno shvaćala činjenica ili veliko povijesno značenje njegovih riječi. Nikada se nije više pisalo i pričalo o hrani, a nikada nismo bili deblji (pandemija debljine u svijetu) i bolesniji (veliki pad imuniteta, sve više alergija, intolerancija i svih ostalih dijetoterapija koje imaju veze s vrstom i načinom prehrane - kardiovaskularne bolesti, dijabetes, maligne bolesti, autoimune bolesti). Trenutno najaktualnija tema ponovno je jačanje imuniteta što je najvažnija sposobnost organizma da se obrani od svih raznih bolesti, infekcija i zaraza. Svatko od nas ima određeni imunitet, netko jači, netko slabiji, no važno ga je dodatno pojačati i povremeno posebno aktivirati, pogotovo u određeno godišnje doba. Zima je obično razdoblje u kojem su ljudi više podložni bolestima nego u drugim dijelovima godine. Zdrav imunološki sustav ključ je za zaštitu organizma i prevenciju bolesti.

Suplementacija i pravilna prehrana
Foto: Shutterstock

Teško je izdvojiti jednu ili samo nekoliko namirnica koje podižu naš imunitet, generalno govorimo o pravilno prilagođenoj prehrani u kojoj posebno mjesto zauzimaju namirnice koje doprinose zdravlju našeg probavnog trakta u kojem se proizvodi 70 do 80% imunoloških stanica. Nema uvjerljivih dokaza da određena hrana ili način prehrane mogu utjecati na imunološki sustav i time prevenirati zarazu ili izliječiti osobu trenutno zaraženu koronavirusom, ali je jako bitno raditi na imunitetu cijele godine. Od proglašenja pandemije znatno je porastao interes za vitamin D te njegov utjecaj u prevenciji i liječenju COVID-19 infekcije i baš zato su najviše rađena istraživanja na temu što može povećati dnevni unos D vitamina ( hrana, piće, sunčeva svjetlost, suplementacije i ostalo). Osim vitamina D prema zdravstvenim tvrdnjama Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) vitamin C, vitamin B6, vitamin B12, cink, vitamin A, željezo, folati i selen imaju povoljan utjecaj na rad našeg imunološkog sustava. 

Suplementacija i pravilna prehrana
Foto: Shutterstock

 Velika većina nas počne s konzumacijom vitamina kao dodatkom prehrani nakon različitih bolesti, za jačanje organizma uz treninge i veće napore te kao dodatak prehrani osiromašenoj vitaminima za jačanje imuniteta, te nastavi trajnu konzumaciju kroz godinu. Među prepunim policama različitih proizvođača nameće se gotovo prevelik izbor šumećih vitamina, onih u tabletama, u sirupima ili fluidima; za djecu, za starije i mlađe; izolirani pojedini vitamini ili minerali poput vitamina A, D, E ili K, željeza ili magnezija i ostalih čije bi uzimanje moralo biti pod liječničkim nadzorom. Pretjerana upotreba određenih vitamina i minerala može naškoditi vašem organizmu, čak uzrokovati veće probleme. Važno je naglasiti da su suplementi koncentrirani vitamini i minerali i moraju se konzumirati pod nadzorom ako se uzimaju duže vrijeme.

Suplementacija i pravilna prehrana
Foto: Shutterstock

Suplementi su danas dostupni u svakoj ljekarni ili trgovini zdrave prehrane no prije nego se odlučite za konzumaciju nekog suplementa razmotrite neke važne činjenice o njima. Vitamini su neophodne susptance za zdravlje i optimalano funkcioniranje orgnizma i idealno bi bilo da se konuzmiraju putem hrane. Bilo da unosite previše ili premalo vitamina narušit ćete zdravlje te je stoga važno biti odmjeren i oprezan, posebno kada je riječ o suplementima. Budući da su vitamini koncentrirani vrlo je lako unijeti preveliku dozu (dovoljno je samo progutati tabletu), za razliku od unosa istih putem hrane. Dakle, unosom voća i povrća štetne posljedice unosa previše vitamina su minimalne ili ih uopće neće biti, no unos suplemenata vitamina i minerala predstavlja rizik budući da su vitamini u njima koncentrirani i da se uzimaju zasebno. Suplementi su vrlo korisni u slučaju defcita određenog vitamina gdje bi za oporavak organizma bilo potrebno dugo vremena i ogromne količine hrane koja je bogata određenim vitaminom, a zdravlje pojedinca može već biti narušeno.

Suplementacija i pravilna prehrana
Foto: Shutterstock

Liječnici, nutricionisti i farmaceuti često preporučuju uzimanje suplementa:

• kada postoji zdravstveni problem povezan s deficitom određenog vitamina i minerala (na primjer manjak željeza, vitamina D, vitamina B12…)
• ako je imunitet osobe oslabljen (nakon teških bolesti, terapije određenim lijekovima, iscrpljenosti organizma…)
• za brži oporavak od povreda
• kada postoje restrikcije u prehrani (na primjer alergije, intolerancije, striktna veganska dijeta)
• u slučaju neadekvatne prehrane, uslijed loših prehrambenih navika
• ženama u drugom stanju ili dojiljama

Ukoliko uzimate suplemente imajte na umu da se vitamini dijele u dvije skupine:
- one koji se otapaju u vodi
- one koji se otapaju u mastima

Vitamine topive u vodi (vitamin C i vitamin B-kompleksa) možete uzimati u suplementima, bez opasnosti da će izazvati veliki rizik za zdravlje, budući da se višak ovih vitamina može izlučiti putem urina. Vitamine topive u mastima (D, E, K i A) uzimajte u dogovoru s liječnikom, budući da se oni pohranjuju u masnom tkivu organizma i jetri na duže vrijeme pa višak ovih vitamina može djelovati toksično (otrovno) na organizam. Ukoliko uzimate suplemente minerala vodite računa (isto važi i za vitamine) da uzimate samo preporučenu dnevnu dozu, ne više od toga.

Prilikom kupovine suplemenata imajte na umu sljedeće:
 vitamini i minerali nisu magični štapići za dobro zdravlje
 za optimalno zdravlje potrebna je pravilna i raznovrsna prehrana, redovita fizička aktivnost, psihički spokoj - sami suplementi neće vas učiniti zdravima i mladolikima
 više nije bolje (kada je riječ o vitamina i mineralima), uzimajte samo i isključivo dozu minerala i vitamina koja je preporučena kao optimalna dnevna doza
 ukoliko nije riječ o vitaminima B i C prije uzimanja suplemenata vitamina i minerala konzultirajte se liječnikom

Danas se u mnogim bolje opremljenim Poliklinikama radi vitaminsko-mineralni test iz krvi i preko kože pa možete lako provjeriti imate li deficit nekog vitamina prije nego počnete uzimati suplement. Budite pažljivi u odabiru proizvođaca suplemenata: važno je da je prozivod kvalitetan. Upravo sinergija individualne prehrane i ciljane fizičke aktivnosti postiže najbolje rezultate te jedno bez drugog, nažalost, nema dugoročno održivi napredak. Prema svim znanstvenim studijama koje su vezane za regulaciju tjelesne težine i prevenciju zdravlja upravo je prehrana zaslužna za 60 do 70 posto uspjeha, a vježbanje 30 do 40 posto. Zdrava, balansirana prehrana ima vrlo jednostavna pravila, a personalizirani pristup prehrani postiže optimalni učinak, bez obzira na životnu dob, spol i stil.

Suplementacija i pravilna prehrana
Foto: Mirela Marić, Storypress