Dok je mnogim Hrvatima sushi i dalje egzotično jelo iz Azije koje još nisu probali, sushi je već odavno osvojio svijet i nepca brojnih poznatih osoba, a jedna od njih je i 34-godišnja spisateljica i blogerica Andrea Andrassy. Na spomen sushija mnogi odmah pomisle na sirovu ribu, koja i jest popularan sastojak tog jela, ali danas sushi označava jelo kojem je osnova ljepljiva riža začinjena rižinim octom, uz koju se može poslužiti mnoštvo različitih namirnica od ribe, morskih plodova ili sojinih proizvoda. Nije lako pripremiti dobar sushi jer morate paziti na tisuću stvari, a činjenica da su sushi majstori samo prali rižu pune tri godine dok su prešli na sljedeći korak govori dovoljno o težini pripreme savršenog sushija. A sa sushijem koji je daleko od savršenog susrela se i Andrea, zbog čega je zamalo to jelo zauvijek prekrižila sa svog menija. Sve o tom traumatičnom iskustvu, ali i ljubavi prema sushiju koju je uspjela nakon toga vratiti, Andrea je otkrila za Story.hr.

'U sushi sam se zaljubila tek kad me prijatelj iz Slovenije odveo u odličan japanski restoran u Ljubljani i predložio mi što da sve naručim. Prije toga sam imala poprilično traumatično iskustvo s komadom sushija i mislila sam da nema šanse da ga ikad zavolim, ali srećom, promijenila sam mišljenje', otkriva bivša sudionica showa 'Tvoje lice zvuči poznato', koja se jako dobro sjeća svog prvog susreta sa sushijem.

Zagreb danas ima super mjesta na kojima možeš posjeti sushi i ne bankrotirati - neki kažu da za dobar sushi moraš potrošiti jako puno novaca, a mnogi zato u startu odustaju od sushija jer je testiranje preskup sport

 'Mama i ja smo bile u HNK na premijeri baleta, a kasnije sam na domjenku odlučila probati mali smotuljak od riže i algi. Tad nisam znala da se to zove hosomaki, a upravo mi je on nekako i bio prva asocijacija na sushi. Ne sjećam se čime je bio punjen u sredini, ali sjećam se da sam ga stavila u usta i imala potrebu sve ispljunuti van - što naravno nije bilo moguće jer smo bili u HNK. Okus je bio kiselkast i čudan, a tek sam kasnije shvatila da sam samo naišla na loš primjerak hosomakija jer danas volim i njega', veselo se prisjetila.

Andrea je otkrila i koliko puta tjedno si priušti omiljeno azijsko jelo, čije cijene i nisu baš za svačiji džep kao, primjerice, proizvodi od peciva ili kebabi. 'Gotovo nikad ne jedem sushi na onim skupim sushi mjestima, a jedem ga otprilike jednom tjedno. Ponekad češće, ponekad rjeđe, ali jednom tjedno je neki prosjek. Zagreb danas ima super mjesta na kojima možeš posjeti sushi i ne bankrotirati - neki kažu da za dobar sushi moraš potrošiti jako puno novaca, a mnogi zato u startu odustaju od sushija jer je testiranje preskup sport', govori Andrea i otkriva gdje je probala najbolji sushi. 

Andrea Andrassy
Robert Gašpert Andrea Andrassy

Još uvijek se nisam odvažila sama pripremiti sushi - gledala sam par intervjua s poznatim sushi majstorima i nekako zaključila da je to najbolje prepustiti stručnjacima koji su uložili godine učenja i ljubavi kako bi napravili savršen sushi

 'Najbolji sushi koji sam jela je bio na ribljoj tržnici u Tokiju i mislim da naša povoljna sushi mjesta rade poprilično dobar posao - a i kad sushi nije preskup, s manje straha možeš naručiti nešto novo. Najviše volim sake nigiri, tj. onu jednostavnu verziju sushija koja se sastoji samo od riže i lososa. I opsjednuta sam wasabijem, često ga stavim previše pa jedem s očima punim suza. U Japanu sam jela i odličan sushi od tune, a tuna i sushi mi inače nisu omiljena suradnja. Volim isprobati sve, a čak i ako naletim na nešto što mi baš ne odgovara, soja sos i wasabi su tu da pomognu pri kamuflaži', rekla je.

 Blogerica je priznala da je svjesna kako je teško pripremiti dobar sushi: 'Još uvijek se nisam odvažila sama pripremiti sushi - gledala sam par intervjua s poznatim sushi majstorima i nekako zaključila da je to najbolje prepustiti stručnjacima koji su uložili godine učenja i ljubavi kako bi napravili savršen sushi. Možda jednom probam, ali ne vjerujem da će biti spektakularno'.

Andrea Andrassy: 'Imala sam traumatično iskustvo sa sushijem'
Profimedia 

Osvrnula se i na slučajeve koji su bili prikazani u nekoliko dokumentarnih filmova, o ljudima koji su se nakon konzumacije sushija, s obzirom da sadrži termički neobrađenu ribu, zarazili opasnim parazitima koji su ih zamalo stajali života. Andreu ne brine da bi se to i njoj moglo dogoditi.

 'Vjerujem da se o većini namirnica može napraviti dokumentarac o ljudima koji su skoro umrli od njih, tako da nemam baš neki strah od sushija. Jedem ga na provjerenim mjestima u provjerenim uvjetima, a i sushi chefovi su obučeni i znaju prepoznati ličinku anisakidnih nematoda, tako da mislim da je strah od tog parazita nešto bez čega mogu živjeti. Ima i dokumentaraca o tome kako su se zrakoplovi rušili, pa ne izbjegavam zrakoplove - mislim da takve stvari ipak treba staviti u kontekst učestalosti, a ni smrtnost u ovom slučaju nije toliko velika da bih se odrekla sushija', zaključila je.