Planiranje obroka izuteno je praktičan način brige o vlastitoj prehrani, jer planiranjem obroka na bazi tjedna štedimo vrijeme i novac, odlazimo u nabavku s jasnom slikom što od namirnica već imamo kod kuće a što će nam biti potrebno za pripremu planiranih obroka. Zato je pri planiranju obroka važno uvrstiti i obrok koji ćemo ponijeti za na posao. Za gablec, užinu, ručak, jer manje je važno kako se taj obrok naziva dok nam usred radnog dana pruža energiju potrebnu tijelu. Zato, ukoliko priprema obroka za ponijet na posao još nije vaša rutina, razmislite o potrebnim namirnicama, pripremite potrebne posude sa dobrim poklopcima (neka budu staklene, od bambusa ili od sigurne plastike), uskladite želje s listom obroka koje planirate kuhati na bazi tjedna te odredite vrijeme pripreme obroka.

A što se sve može naći u vašem lunchboxu? Popis je dugačak, ali naravno konačna odluka ovisi o uvjetima na radnom mjestu, imate li mogućnost dovršavanja npr. salate, podgrijavanja jela i slično. To je važno ukoliko na posao nosite juhu ili varivo, ali i ukoliko uvjeti nisu savršeni, ne odustajte, imamo dobre ideje.
Komad bijelog mesa, kuhane ili poširane ribe, tuna iz konzerve, avokado, tvrdo kuhano jaje, svježe narezano povrće poput mrkve, paprike, rajčica, povrće kuhano na pari ili blanširano, salate s tjesteninom, riža, noodle... sve je doborodošlo, a dobar je savjet da se u vašoj posudi uvijek u dobrim omjerima kombiniraju raznolike namirnice. Na taj način organizmu pružate dovoljno energije za obavljanje svih dnevnih obveza.

Donosimo praktične ideje.

zdravi obrok
Shutterstock 

Proteinski bogati obrok, salata od mahuna i tvrdo kuhanih jaja
Skuhajte na tvrdo dva jaja. Kuhana i ohlađena ogulite. U međuvremenu skuhajte leću (smeđu ili crnu). Kuhanu ocijedite. Kratko kuhajte (po osobi 100 g) mahuna, kuhane ocijedite i ohladite. Priredite mješavinu 2 žlice maslinovog ulja, žlicu crvenog vinskog octa i malo senfa. Dobro izmiješajte te začinite mahune. Kuhanu leću dodajte mahunama. Pripremljene sastojke pohranite u posudu za ponijet a za one kojima u ovoj kombinaciji nedostaje mesa naša je preporuka dodatak malo kuhanog bijelog pilećeg mesa.

Za ljubitelje salata, salata od povrća i kvinoje
Odvojite 100g brokule i šaku graška. Kuhajte nekoliko minuta u slanoj vodi, kuhano isperite pod hladnom vodom. Ocijedite. Operite, oglulite te narežite ¼ svjžeg krastavca. U posudi pomiješajte svo povrće s malo unaprijed kuhane kvinoje. Sve začinite preljevom pripremljenim od žlice maslinovog ulja, 2 žlice soka limuna i malo soli. Pomiješajte kako bi se sve proželo. Dodajte malo fete, po želji svježeg peršina i tostiranih bućinih sjemenki. Vaša salata je spremna.

Obrok stvoren za ljubitelje avokada i lososa
Veće jaje skuhajte na tvrdo, kuhano ohladite. Manji avokado narežite na kriške, dodajte 75 g dimljenog lososa, šaku svježe potočarke te jaje. Miks prelijte preljevom koji ćete pripremiti od 2 žlice jogurta i jedne žlice limunovog soka.