Jeste li znali da se danas slavi nacionalni dan palačinki? Ova proslava svima omiljene slastice postala je tradicija u brojnim zemljama, dan prije pepelnice, dan kada svi ljubitelji palačinki (a ima nas, zar ne?) pripremaju i jedu ovu slasticu, zahvalni onome tko ju je prvi izmislio. A znate li tko je to bio? Ne? Pa, zapravo nitko ne zna točno. Naime, ova slastica, obično napravljena od mlijeka, jaja, brašna i soli datira još prije Krista. Dapače, možda je to najstarija hrana za doručak u povijesti, koja se proteže još u kameno doba i čak je pronađena u želucu Ötzija, odnosno Ledenog čovjeka, čiji ljudski ostaci datiraju, procjenjuju se, prije 5300 godina.
Palačinke su radili i stari Grci, zvali su ih tēganitēs, pravili su se pšeničnog brašna, maslinovog ulja, meda i kiselog mlijeka, a služili su se za doručak. Rimljani su pak pravili nešto što se zvalo Alita Dolcia ili "još jedan slatkiš" s pšeničnim brašnom, maslinovim uljem, medom i kiselim mlijekom a u Engleskoj se prvi put spominju u 15. stoljeću, čak i Shakespeare piše o njima u svojim poznatim dramama. Tijekom engleske renesanse, palačinke su bile aromatizirane začinima, ružinom vodicom, šerijem i jabukama. Ova praksa izlijevanja tijesta na tavu i prženja uobičajena je u gotovo svim kulturama diljem svijeta.
Danas se palačinke rade na razne načine - već spomenuti osnovni recept može se obogatiti sa šećerom i začinima, mogu biti prženi na ulju ali i bez ulja. Obično im se dodaju i razni nadjevi kao što su čokolada, razni slatki namazi, marmelade, sir. Mogu biti slane i slatke, pohane, pečene a mogu biti i napravljene bez sastojaka životinjskog podrijetla, gdje se kravlje mlijeko obično zamijeni sojinim, rižinim ili mlijekom od zobi. Mogu biti debele ili takozvane američke, punjene, male i velike ili pak klasične, crepes, kakve se najčešće rade kod nas i kakve, uostalom, slavimo danas.
Ako ste se odlučili proslaviti dan palačinki, znajte i da vam pravilna priprema na današnji dan može donijeti sreću. Naime, kako legenda kaže, svi oni koji se odluče pripremiti palačinke na njihov dan, trebaju u dominantnoj ruci držati novčić, a u drugoj tavu. Kada pokušaju prevrnuti palačinku, ako ona padne natrag ravna, obitelj će imati uspješnu godinu. Vrijedi probati, zar ne?
U nastavku donosimo i klasičan recept, u slučaju da ste ga zaboravili (znamo da niste, ovo je za svaki slučaj!)
1 šalica mlijeka
2 jaja
2 žlice biljnog ulja
2 šalice brašna
2 jušne šećera
3 čajne žlice praška za pecivo
sol
šalica mineralne vode
Sad trk u kuhinju i prizovite si uspješnu godinu uz jednu ukusnu porciju palačinki!