Košarkaška legenda, 56-godišnji bivši igrač Chicago Bullsa Scottie Pippen ozbiljno se bacio u industriju alkoholnih pića, ali i uistinu posebnog čaja! Prvo je predstavio burbon koji je odležavao pet godina te njime već osvojio broja priznanja (poput 95 bodova i zlatne medalje na ocjenjivanju Sunset International Spirits Competition), dok je za kraj 2021. godine ostavio predstavljanje nove linije crnog čaja koji je odležavao u bačvama u kojima je prije toga odležavao njegov burbon!

Pippenov čaj proizvodi craft tvrtka Smith Teamaker iz Portlanda, osnovana 2009. godine, koja je već proizvodila čajeve ovog tipa kao što su No. 90 Ode to Whiskey, assam čaja odležanog u bačvama od viskija, Irish Moringa, blend indijskih moringa čajeva odležavanih u bačvama za irski viski te Tennessee Oolong, Jin Xuan oolong čaja koji je dodatnu aromu dobio odležavanjem u hrastovim bačvama za viski.

scottie.jpg
BRENT A. MILLEr 

“Poznat sam po tome da radim isključivo s najboljima. Smith Teamaker jedna je od vodećih craft kompanija za proizvodnju čajeva na svijetu. Sjećam se da sam kao mali često pio slatki crni ledeni čaj i tu naviku zadržao sam i dan danas. Posljednjih mjeseci kušao sam različite čajeve, ali uvijek sam se vraćao crnome. Crni čaj podsjeća me na moje odrastanje na američkom Jugu”, govori Pippen čiji čaj je  blend assama, cejlonskog čaja te kineskog crnog čaja keemun. Čaj je u bačvama u kojima je ranije odležavao Pippenov burbon bio pet mjeseci te ima izražene arome vanilije, cimeta, kokosa, karamele i duhana, a sadrži 0,03 % alkohola.

“Čim se ustanem ujutro poželim popiti nešto toplo poput čaja što bi pokrenulo moju probavu. Čaj obavezno pijem I neposredno prije ili odmah nakon večere. Čaj je odlično popiti nakon što ste popili burbon, to je savršen osjećaj”, govori slavni sportaš.

Scottiehandandsachet_720x.jpg
BRENT A. MILLEr 

Inače odležavanje čaja (ali I kave!) u bačvama trend je posljednjih nekoliko godina, a jedan od pionira je Rodrick Markus, master blander i CEO tvrtke Rare Tea Cellar koji se tim postupkom bavi već skoro dva desetljeća.

“Godinama smo putovali u Kinu kako bi nam tamo čaj namirisali cvijećem. Ubrzo sam shvatio da čaj, ako tako lako upija cvjetne arome, sigurno brzo može upiti i arome iz svježe ispražnjenih bačava. Dva tjedna nakon što ispraznimo bačve u kojima je odležavao žestoki alkohol, napunimo ih listićima čaja poput kineskog lapsang souchonga, indijskog darjeelinga ili južnoafričkog rooibosa. Svakih nekoliko dana bačve se okreću kako bi svi listići čaja bilo jednako aromatizirani. Ovaj postupak može trajati od četiri mjeseca do dvije godine”, opisuje Markus.