Šeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum, zaslužan je za Dubai kakvog danas poznajemo.

Treći je od četvorice sinova bivšeg vladara Dubaija te je u mladosti vrlo brzo otišao studirati u Veliku Britaniju. Nakon studija engleskog jezika na Cambridgeu, 1968. vraća se u Dubai te se pridružuje svom ocu, šeiku Rashidu Al Maktoumu, na sastanku sa vladarem Abu Dhabija koji je presudio o njihovoj budućnosti. Trojica su postigla dogovor o sklapanju unije koja je bila početna točka za stvaranje federaciju emirata u budućnosti.

Od 1971. navedene države dobivaju nezavisnost od Velike Britanije te se formiraju Ujedinjeni Arapski Emirati. Šeik je ubrzo zaključio da Dubai ne može živjeti samo od nafte te je objavio slobodno tržište. Njegova država vrlo je brzo postala arapski tržišni centar te je tim potezom postigao velik interes od stranih investitora. Šeik Mohammed dobio je titulu ministra obrane koju je zadržao do danas.

Od početka vladavine, populacija je od 1963. narasla s 40,000 ljudi na 3.3 milijuna. Njegov najveći cilj bio je dovesti strane kompanije te modernizirati Dubai.

Megalomanski mentalitet

Šeik nastoji da sve što napravi u Dubaiju ima prefiks 'naj'. Burj Khalifa, Godolphin i Dubai Mall glase kao najviši neboder, konjički klub i trgovački centar na svijetu. Napomenimo da je prvi napravio i luksuzne umjetne otoke, Palm Jumeirah, koje zbog nezahvalnog terena glase kao jedan od najizazovnijih konstrukcijskih projekata.

Burj Khalifa najvisi neboder na svijetu
Profimedia 

Poznat je kao veliki ljubitelj konja i poezije. Prisustvuje na svim velikim konjičkim derbijima te često objavljuje svoje knjige i zbirke pjesama.

Šest žena i tridesetoro djece

Vladar Dubaija ženio se šest puta. Prve dvije žene su iz Emirata, dok su ostale dvije iz Libanona, jedna iz Grčke te iz Njemačke. Ne zna se mnogo o njima te je šeik vrlo tajnovit o suživotu sa suprugama.

Hind bint Maktoum bin Juma Al Maktoum prva je šeikova žena te se ujedno smatra i prvom damom Dubaija. Od 1979. godine rodila je dvanaestero djece, medijski je najeksponiranija te se smatra najpouzdanijom od svih ostalih supruga.

No šeiku su u posljednih pet godina isplivale brojne obiteljske afere. Prva je afera izazvana zahtjevom za razvod od strane princeze, šeste žene Haye bint Husein nakon njenog bijega u Englesku. Nakon duge borbe, presluškivanja mobitela i brojnih prijetnji od šeika i njegovih pouzdanika, razvod je finaliziran 2019. godine.

Haya bint Hussein na sudu
Profimedia 

Presuda jednog od najuglednijih sudaca u Engleskoj, Sir Andrewa McFarlanea, potvrdila je da je šeik od 2000. do 2018. naručio otmice dviju kćeri, Shekhe Shamse i Sheikhe Latife. Obje su bile zasebno zatočene pod stražom policije i zaštitara u kućama koje je imao njihov otac.

Latifa je ispričala o životu u prislilnoj izolaciji u videu koji je izašao u svim medijima. Reakcija javnosti i drugih država bila je brza te je UN od šeika tražio potvrdu je li princeza još živa.

Princeza Sheikha Latifa
Profimedia 

Žene u šeikovoj obitelji imaju uvelike manja prava i mogućnosti nego sinovi, braća i unuci. Njihova mogućnost kretanja i sloboda govora vrlo je kontrolirana iako Dubai slovi kao najmodernija i najliberalnija država u Emiratima.

Nakon političkog skandala, medijskog pritiska te finalizirane rastave braka s Hayom bint Hussein, pitanje je hoće li se arapski šeikovi više otvoriti o svojim brakovima te dati ženama više slobode.

Više fotografija šeika i princeze Haye pogledajte u galeriji.

Profimedia Princeza Haya pobjegla je od šeika, a bila je bliska prijateljica kraljice Elizabete II.