Prije nekoliko tjedna Ansambl Lado dobio je novog umjetničkog voditelja - Krunoslava Šokca, koji nam je otkrio kako će tijekom četverogodišnjeg mandata spojiti tradiciju sa suvremenošću, ali i kako radi s plesačima i pjevačima tijekom izolacije.
Story: Preuzimate funkciju umjetničkog voditelja u pomalo neobičnim uvjetima izolacije. Što očekujete od prvih radnih dana?
Doista je ovaj izbor za umjetničkog voditelja Lada došao u izvanrednim okolnostima. Funkciju preuzimam sredinom travnja. Teško je reći što očekivati od prvih radnih dana jer, nažalost, ne znamo kada bi se sve moglo normalizirati. Zasad svi poštujemo upute Kriznog stožera i s nestrpljenjem, kao i svi, čekamo kraj pandemije. Prvi radni dani nakon ovih nesvakidašnjih (ne)prilika bit će, vjerujem, jednako posebni. Ansambl će nastaviti sa svojim svakodnevnim obavezama - kondicijskim pripremama, plesnim i vokalnim probama, uvježbavanjem programa, a naravno da ćemo analizirati i planirati realizaciju odgođenih te planiranih koncerata i gostovanja. Puno je lijepih programa i gostovanja otkazano ili odgođeno.
Story: Kakvi su vam planovi ako se izolacija nastavi?
Kako su se veći dio poslovnog svijeta i nastava preselili u digitalni svijet, tako ćemo i mi komunicirati s umjetnicima. Lado i ovih dana dio aktivnosti obavlja na isti način. Ništa ne može zamijeniti rad u dvorani, ali je moguće, primjerice, proučiti videozapise koreografija, slušati i naučiti određene melodije ili dionice, održavati fizičku, plesnu te vokalnu kondiciju individualnim vježbama i slično. Suvremene tehnologije pružaju nam brojne mogućnosti.
Story: Vaš četverogodišnji program proglašen je najboljim. Što ćemo gledati i slušati?
Tri su glavne smjernice - tradicija, suvremenost i izvrsnost. Lado je naš jedini profesionalni folklorni ansambl. Ciljevi i smjernice određeni su statutom i to je baza našega djelovanja - “prikupljati, umjetnički obrađivati i scenski prikazivati najljepše primjere hrvatske glazbene i plesne baštine”. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je Hrvatska svjetski fenomen po broju zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara, neminovno je usmjeriti rad Ansambla u tom smjeru. Iznenađenja bi mogli biti tematski koncerti i projekti kojima se Lado namjerava približiti novoj publici suradnjom s autorima i izvođačima iz drugih te drukčijih područja izvedbenih umjetnosti.
Story: Kako ćete spojiti tradiciju i suvremenost?
Godinama je Lado mnogim akterima danas vrlo žive hrvatske etno scene kao urbane glazbene pojave bio izvorište i inspiracija. Namjera je aktivnije uključiti Ansambl u aktualne glazbene trendove spajanjem tradicionalnog i modernog u novom, slobodnijem, žanrovski drukčijem etno pristupu hrvatskoj tradicijskoj glazbi. Glavnu ulogu u realizaciji planiranih programa imat će Orkestar Lad, čiji glazbenici sviraju sva hrvatska tradicijska i velik broj klasičnih glazbala. U planu je i suradnja s renomiranim hrvatskim etno glazbenicima, ali i s umjetnički potvrđenim skladateljima te autorima koji dosad nisu ostavili autorski trag u Ladu. Namjera je i realizirati plesno-glazbeni program u suradnji s također uvaženim plesnim, baletnim umjetnicima, koreografima te skladateljima. Ne zanemarujući primarnu ulogu Ansambla, želja mi je ovakvim projektima aktivnije uključiti Lado u širu kulturnu scenu.
Story: Kakav je osjećaj vratiti se u Lado gdje ste godinama bili plesač i pjevač?
U Ladu sam praktički odrastao. Kad se usporede moje i godine provedene u Ansamblu, računica pokazuje da sam pola života, gotovo 20 godina, proveo radeći najljepši posao na svijetu. Nisam dugo izbivao iz Lada tako da mi je ovo svojevrsni povratak kući nakon malo duljeg putovanja ili turneje. Radno mjesto umjetničkog voditelja donosi nove izazove i odgovornosti, ali vjerujem da ćemo zajedno, timskim radom, uspješno kročiti naprijed.