Kada je riječ o šamponu za kosu, moramo se složiti da je izbor koji drogerije nude širok. Bilo da tražite onaj za sjaj, hidrataciju ili protiv masne kose, sigurni smo da svi služe istoj svrsi - čistoj kosi.
Popis sastojaka je toliko dug da ih većina niti čita niti uspoređuje s drugim proizvodom. Znamo da je važno znati što je dobro, a što loše za našu kosu, no ipak nemamo vremena ni volje zapamtiti sve nazive i prednosti ili nedostatke nekog sastojka.
Svaka vrsta kose zahtjeva posebnu vrstu njege, ali joj isto tako određeni sastojci štete. Za vas smo napravili popis sastojaka koje trebate u svom šamponu ovisno o vašoj kosi.
Opadanje ili prorjeđivanje kose
Ako imate problem s rijetkom kosom, potražite fito kofein te minoksidil koji je odobrila FDA za liječenje gubitka kose kada se koristi kao 2- postotna topikalna otopina.
Također, niacin (vitamin B-3) može poboljšati cirkulaciju, što povećava protok hranjivih tvari do folikula dlake i pomaže u rastu i punoći kose. Prirodni sastojci koji pomažu su lavanda i ulje paprene metvice.
Kovrčava, valovita i kovrčava kosa
Kovrčava kosa treba sastojke koji smanjuju kovrčanje i ne sadrže površinski aktivne tvari za dubinsko čišćenje poput sulfata.
Glicerin uvlači vlagu iz zraka u kosu i zadržava je, što rezultira manje kovrčavosti i sjajnijim kovrčama.
Šampon u sastavu treba sadržavati ulja i maslace poput shea maslaca, ulja jojobe, kokosovog ulja, suncokretovog ulja i arganovog ulja te ulja sjemenki kao što su ulje abesinskih sjemenki, ulje sjemenki grožđa te ulje crne sjemenke.
Ravna kosa
Ako želite volumen, treba vam kokosovo, sojino, bademovo ili suncokretovo ulje, kao i vitamine B5, C i E te keratin.
Keratin djeluje tako da zaglađuje stanice koje se preklapaju u vlasima dok kutikule vlasi apsorbiraju protein, što rezultira punijom, glatkom i mekšom kosom.
Farbana ili suha kosa
Ovakva kosa treba blaga sredstva za čišćenje i puno regenerirajućih sastojaka.
Natrijev lauril sulfoacetat opcija je čišćenja bez sulfata. U sastavu tražite arganovo ulje, ulje avokada, ulje makadamije, kokosovo ulje, maslinovo ulje te glicerin koji je dubinski regenerator i pomoć u zadržavanju vlage.
Masno vlasište
Potražite šampone koji sadrže lauril sulfate ili sulfosukcinate za dubinsko čišćenje te koprivu u sastavu. Također treba izbjegavati previše sredstava za regeneraciju, jer ona mogu pridonijeti obilju ulja, čak i nakon pranja.
Prhut
Šamponi protiv peruti obično sadrže fungicide koji ubijaju gljivice i smanjuju pojavu prhuti. Fungicidi uključuju ketokonazol, cink pirition i selenijev disulfid.
Za one koji žele izbjeći sintetičke fungicide, potražite prirodne sastojke poput ulja čajevca ili biljnih ekstrakata.