Ljudska opsjednutost ubojicama fascinantna je. Brojni dokumentarci koji obrađuju nezamislive zločine često se fokusiraju na počinitelje, ostavljajući žrtve u drugom planu. No osim obitelji žrtava na koje ubojstva ostavljaju nezamisliv trag, posljedice zločina često nose i obitelji samih počinitelja.
Kad u javnost izađu detalji počinjenih zločina, javnost se često pita je li obitelj zločinaca znala za ono što se događa, ako nije, kako su mogli ne znati, u kakvim su okolnostima odrastali serijski ubojice... I dok se s jedne strane obitelji žrtava nose s tugom, šokom, nevjericom i gubitkom, obitelji počinitelja suočavaju se s optužbama, stidom, osjećajem izdaje i osude.
Obitelji počinitelja i sami su bili šokirani zločinima koje su njihovi rođaci počinili, jer su ova zlodjela najčešće sušta suprotnost njihovom odnosu s počiniteljima koji je obično bio prisan, topao i blizak. S druge strane, ponekad su članovi obitelji počinitelja i sami bili zlostavljani od strane serijskih ubojica ili su svjedočili njihovim mračnim osobnostima.
Kad su u pitanju obiteljski odnosi, većina ubojica dolazi iz disfunkcionalnih obitelji u kojima vlada nasilje, zanemarivanje, a često su bili izloženi raznim oblicima zlostavljanja. U takvim su obiteljima prisutni konflikti, destruktivni odnosi, ovisnosti, nasilje i druga problematična ponašanja.
Ipak, neki od počinitelja dolaze iz 'normalnih' i stabilnih obitelji, u kojima su imali zdrave odnose s ostalim članovima, osobito braćom i sestrama.
Iako članovi obitelji ubojica rijetko javno dijele svoja iskustva, neki od njih odlučili su progovoriti o posljedicama koje su počinjeni zločini ostavili na njih. Ono što su baš svi članovi obitelji istaknuli je šok koji su doživjeli nakon što su saznali o počinjenim zlodjelima. Obično se javlja i osjećaj krivnje, ali i stigmatizacije jer se bližnje ubojica uspoređuje s njima samima. Obitelji počinitelja učestalo postaju predmetom interesa javnosti, ali i društvene izolacije.
Nepovjerenje okoline, predrasude i osjećaj sažaljenja samo je dio onoga s čime se bližnji okrutnih zločinaca suočavaju. Vrlo često se javlja i osjećaj odgovornosti, odnosno pitanje jesu li se znakovi njihovih namjera mogli prepoznati, a time i spriječiti zločini. Oni koji ostaju iza ubojica uglavnom pate od ozbiljnih psiholoških posljedica, poput depresije, anksioznosti i poremećaja identiteta pa se u nekim slučajevima povlače iz vlastitih života i mijenjaju identitet kako bi se zaštitili.
Društvo pak rijetko pokazuje razumijevanje za članove obitelji ubojica, što dodatno pridonosi njihovom težem ponovnom uključivanju u društvo. Iako su i sami često žrtve, javnost ne gleda pretjerano blagonaklono na obitelji zločinaca, osuđujući ih i sumnjajući u njihovu moguću odgovornost.
I dok su priče o počiniteljima zločina punile novinske stupce, njihove obitelji ostale su u sjeni. DOX TV sada vam donosi njihova iskustva u seriji 'Ubojica u mojoj obitelji', od 30. 5. u 17:10. Od straha do nevjerice, članovi obitelji otkrit će posljedice koje su ovi zločini ostavili na njih.