Izgovarajte imena onih koji su izgubili živote, a ne onoga tko im ih je oduzeo. Učinio je to da bi postao slavan, zato mu nikada nećemo izgovoriti ime u javnosti – zahtijevala je 39-godišnja novozelandska premijerka Jacinda Ardern nakon terorističkog napada na dvije džamije u Christchurchu u kojem je poginula 51 osoba.
Šest dana nakon napada Ardern je tražila zabranu poluautomatskog oružja na Novom Zelandu, a zakon je usvojen za manje od mjesec dana od napada.
Zahvaljujući tome postala je idol u svojoj zemlji pa su njezino lice iscrtali na brojnim zgradama, a bila je i u ozbiljnoj konkurenciji za Nobelovu nagradu za mir.

Nama je jasno zašto ju obožavaju. A vama?
Foto: Profimedia


Poduzevši izvanredne mjere za suzbijanje korona virusa u pravo vrijeme Ardern je ponovno svijetu pokazala kako se treba nositi s kriznim situacijama. Sada su među vodećim zemljama koje se uspješno bore protiv virusa COVID-19. Vodeći epidemiolog Novog Zelanda, Michael Baker, o jednoj od najmlađih svjetskih liderica (samo je premijerka Finske Sanna Marin mlađa) govori u superlativima navodeći kako je Ardern odlučna i nedvosmislena u svom pristupu te se u ovom slučaju radi o trijumfu znanosti i pravog vodstva.
Odrasla je skromno, u obitelji policajca i majke koja je radila u školskoj menzi, kao djevojčica je maštala da će postati klaun u cirkusu, a prije političke karijere nastupala je na glazbenim festivalima kao DJ. Nakon višegodišnje borbe s neplodnošću, s televizijskim voditeljem Clarkeom Gayfordom (s kojim živi u izvanbračnoj zajednici), na početku svog mandata rodila je djevojčicu.

Nama je jasno zašto ju obožavaju. A vama?
Foto: Profimedia


Ardern je i veoma glasna kad je riječ o gorućim ekološkim pitanjima pa su upravo zbog nje uveli edukaciju o utjecaju klimatskih promjena za učenike od 11 do 14 godina, a među prvima je predložila i zabranu upotrebe jednokratne plastike.
I dok je njezin narod uzdiže na pijedestal, mi se divimo kako jedna žena mijenja svijet u bolje mjesto. I pitamo se – zašto je drugima to tako teško?