Veliki vodič za muško zdravlje
Brinete li o svom zdravlju?
Pitali smo poznate muškarce kad su posljednji put obavili sistematski pregled i koliko zapravo brinu o zdravlju
Kad je zdravlje u pitanju, mnogi od nas, nažalost, nisu svjesni koliko nam znači dok ne bude drugačije. I da, shvaćamo ga olako. Liječniku se odlazi najčešće tek kad se pojavi problem, a tada neka sasvim bezazlena situacija može poprimiti drugačije lice. I zato je neizmjerno važno osvijestiti važnost redovitih preventivnih pregleda koji moraju postati dio naše rutine. Kad je muško zdravlje u pitanju, jedan od pregleda koji snažnijem spolu mora postati rutina pregled je prostate. Evo koliko su važnost tog pregleda, ali općenito preventivnih pregleda za zdravlje, osvijestili poznati muškarci.
JOŠKO ČAGALJ JOLE
Pazim na svoje zdravlje i planiram pregled prostate
"Nedavno sam obavio kompletan sistematski pregled, ali - nažalost - ne i pregled prostate. Uvijek se nešto dogodi da taj važan pregled preskočim. Trebao bih svakako i to obaviti, baš kao što apeliram i na ostale muškarce da učine isto. Muškarci, nažalost, takve stvari zanemaruju, a ne bi trebali. Mislim da je dosta ljudi odgodilo razne preglede i odlaske k liječnicima zbog trenutne situacije s koronavirusom, što je još jedna od negativnih posljedica iste. Također, smatram da se u medijima nedovoljno govori o ovom problemu.
Meni osobno ovo nije tabu tema i ne bi trebala ni biti
Za razliku od hvalevrijednih akcija posvećenih ženskom zdravlju i borbi u prevenciji raka dojke, koje su potaknule velik broj žena na redovne samopreglede i mamografije, mislim da je muško zdravlje s te strane zanemareno. Meni osobno ovo nije tabu tema i ne bi trebala ni biti, a kada bi se o istoj više govorilo u javnosti i medijima, mislim da bi i puno više muškaraca redovno pregledavalo prostatu i brinulo o zdravlju."
IVAN PENEZIĆ
Moram se više pobrinuti o svom zdravlju
"Iako sam svjestan činjenice koliko je zdravlje prostate važno, moram priznati kako do sada nisam bio redovit po pitanju pregleda. To je vjerojatno posljedica one izreke ''mladost - glupost'' i uzimanja stvari "zdravo za gotovo". Vrijeme ide i siguran sam da ću morati uskoro napraviti pregled i malo se više zauzeti za svoje zdravlje.
Do sada nisam bio redovit po pitanju pregleda
Ne bih rekao da je muško reproduktivno zdravlje tabu tema, već prije da se ne smatra toliko ozbiljnom temom, a itekako jest. Svi mi mislimo da smo besmrtni dok nam se ne dogodi neka nedaća, nakon koje često bude prekasno. Ipak je bolje spriječiti nego liječiti."
MARKO VUKES
Bolesti se ne treba sramiti
"Mi muškarci idemo k doktoru, nažalost, tek kad problemi postanu ozbiljniji... I sebe svrstavam u tu neodgovornu grupu. Bogu hvala, do sada nisam imao tih zdravstvenih problema, ali smatram da s godinama trebamo biti odgovorniji u brizi za zdravlje. Bolesti se ne treba sramiti, kakva god ona bila, tu prostora za tabue nema.
S godinama trebamo biti odgovorniji spram zdravlja
Teške trenutke, kao što je bolest, čovjek treba shvatiti kao milost Božju, kao iskustvo kroz koje može puno naučiti o sebi, ali i životnim prioritetima."
MIHAEL BOGČEV
Još nisam bio na pregledu
"Moram priznati kao nisam bio na ovom pregledu iz razloga što se osjećam mlado i zdravo. Ipak, smatram da treba voditi računa o zdravlju te, sukladno godinama i preporučenim pregledima za određenu dob, javljati se na preventivne preglede.
Nitko ne voli pričati o bolestima povezanima s reproduktivnim organom
Nitko ne voli pričati o tome, čak i kad se razboli, jer mislim da bolesti povezane s reproduktivnim organom, u psihi muškaraca 'smanjuju muškost' pa se često boje zadirkivanja. Vrijeme je da se u školama uvede seksualni odgoj kako bi se povećala svijest o svim bolestima i opasnostima povezanima s reproduktivnim zdravljem."
Misli zdravo, djeluj odmah
Rak prostate spada u skupinu spororastućih tumora što znači da su stope preživljavanja izvrsne (98% izlječivost) kod osoba kod kojih je dijagnosticiran u ranom stadiju, međutim ako je bolest uznapredovala, stope izlječenja su niske.
Ugovorite policu dodatnog zdravstvenog osiguranja GRAWE VITAL do 30.11.2020. jer u tom periodu GRAWE ukida karencu na sistematski pregled te daruje dodatni UZV pregled prostate. To znači da, nakon što vaša polica bude aktivirana, ne morate čekati uobičajenih 30 dana koliko inače traje karenca, već imate mogućnost ODMAH se naručiti i obaviti sistematski pregled u jednoj od brojnih vrhunskih poliklinika i iskoristiti UZV pregled prostate u sklopu sistematskog ili dodatni UZV pregled prostate.
Nemojte prepuštati ništa slučaju. I ne zaboravite pokrenuti drage muškarce oko vas: braću, sinove, očeve, prijatelje, partnere, kolege da ne puštaju samo brkove tijekom studenog, nego da redovito obavljaju preventivne preglede.
Vodič kroz najvažnije preglede
Odlasci u kino ili na kavu su vaš normalni đir, ali ne i redovni liječnički pregledi? Pa, želite li i dalje pucati od zdravlja i biti sposobni za duge noćne izlaske i happy hourse, počnite odlaske okulistu, nefrologu i na vađenje krvi dogovarati jednako revno i redovito kao i izlaske s prijateljima.
Kako ne biste propustili neku od važnih kontrola, uz pomoć specijaliste interne medicine i ultrazvuka dr. Marina Kvarantana te specijalista urologije i ginekologije dr. Damira Bagovića, pripremili smo za vas mali kalendar preventivnih pregleda za svaku životnu dob.
Za mlade
S posebnim pregledima koji su različiti za svaki spol, odnosno ginekološkim za žene i androloškim za muškarce, treba započeti već od 18. godine života. Uz to, liječnik opće prakse eventualno vas može uputiti i na analizu krvi te, u slučaju postojanja sumnjivih simptoma, na neke specijalističke preglede.
Od 30. do 40. godine
U ovoj životnoj dobi, a posebno nakon 40. godine, u organizmu se događaju postupne promjene koje mogu dovesti do razvoja nekih bolesti. Najbolji način za njihovo izlječenje jest da ih se otkrije u samom začetku, u čemu može pomoći redovito obavljanje sljedećih pretraga:
- analiza krvi, elektrokardiogram, ultrazvučni pregled trbuha, okulistički pregled, mjerenje krvnog tlaka, androloški pregled: radi se o pregledu koji obuhvaća pretrage kojima se, između ostalog, drži pod kontrolom zdravlje prostate:
* Urološki pregled, odnosno digitalnorektalni pregled prostate kojim se otkrivaju eventualne sumnjive nakupine.
* Određivanje PSA (specifičan antigen prostate) iz krvi: povećane vrijednosti tog proteina upućuju na moguće dobroćudno ili zloćudno oboljenje prostate te je stoga potrebno obaviti daljnje dijagnostičke postupke, poput transrektalnog ultrazvuka prostate i, eventualno, biotičke mape prostate.
Od 40. do 50. godine
I nakon 40-te godine važno je obavljati sve preglede navedene za prethodnu dobnu skupinu (analiza krvi, analiza mokraće, EKG, UZV pregled trbušne šupljine, mjerenje krvnog tlaka), uz napomenu da pregledi trebaju postati češći te im je potrebno pridodati još neke preglede:
- test na fekalno okultno krvarenje, rendgenski pregled prsnog koša, androloški pregled
Nakon 50. godine
Svake druge godine nakon navršenih pedeset godina života preporučuje se napraviti ehokolordopler karotidnih arterija kako bi se otkrile eventualne alteracije (poput stvaranja ateroskleroznih nakupina sačinjenih od naslaga masnoće i vlaknastog tkiva) karotida, arterija koje dovode krv u mozak. Potrebni su i pregledi srca te pregledi koji omogućuju rano otkrivanje nekih oblika tumora, a trebalo bi načiniti i analizu krvi i mokraće, EKG, pregled trbušne šupljine, mjerenje krvnog tlaka i test na fekalno okultno krvarenje. I još neke:
- kolonoskopija, kompjutorizirana tomografija pluća, elektrokardiogram pod opterećenjem, ehokolordopler srca, androloški pregled
Nakon 65. godine
U kasnoj životnoj dobi, odnosno nakon 65. godine života sistematski zdravstveni pregled trebalo bi obavljati barem jednom godišnje. Tako moguće je zdravlje i dalje držati pod dobrom kontrolom te odgoditi ili pravovremeno otkriti postojanje bolesti i problema koje godine nose sa sobom. Evo nekih najvažnijih:
Okulistički pregled, gerijatrijski pregled, androloški pregled: radi se o pregledu koji obuhvaća pretrage kojima se, između ostalog, drži pod kontrolom zdravlje prostate:
* Urološki pregled, odnosno digitalnorektalni pregled prostate kojim se otkrivaju eventualne sumnjive nakupine.
* Određivanje PSA (specifičan antigen prostate) iz krvi: povećane vrijednosti tog proteina upućuju na moguće dobroćudno ili zloćudno oboljenje prostate. Stoga je potrebno obaviti daljnje dijagnostičke postupke, poput transrektalnog ultrazvuka prostate i, eventualno, biotičke mape prostate.
Ugovorite policu dodatnog zdravstvenog osiguranja GRAWE VITAL ovdje.
Sadržaj omogućava GRAWE
