Svima nam je zasigurno poznata šaljiva rečenica "I cook with wine, sometimes I even add it to the food". Šalu na stranu, ali vino, ukoliko se koristi ispravno pri pripremi jela, doprinosi još boljem okusu hrane. Razlozi su brojni a ističu se oni koji objašnjavaju kako pojedini vinski sastojci utječe ne samo na okus već i teksturu jela.
1. Alkohol. Jelu ne doprinosi okusom ali je važan sastojak koji pomaže u otvaranju okusnih molekula u hrani, otapa masnoće te pruža namirnicama da pokažu punoću okusa onako kak to voda, temeljac ili masnoće ne mogu. Važno je pri kuhanju omogućiti alkoholu da odradi svoj posao te da ispari kako za rezultat ne bi dobili neželjeni reski okus jela. Isparavanjem alkohola iz jela koje se priprema jača snaga okusa jela.
2. Kiseline. Sva vina imaju kiselinu, jače ili slabije izraženu. Zato priprema ukusnog jela ovisi o odabiru namirnica te vina koja će se po sadržaja kiselina slagati te tako okus jela zaokružiti u savršenu cjelinu. Kiselije namirnice uvijek kuhajte uz dodatak vina s izraženijim kiselinama.
3. Tanini. Crvena vina sadrže više tanina od bijelih vina, a tanini su odgovorni za privlačenje proteina u mesu a njihova je uloga ta da omekšavaju meso pa su vina s visokim sadržajem tanina odlična za pripremu marinada ali i za pripremu crvenih umaka, mesnih saftova. Ukoliko vaše jelo ne sadrži visoko proteinsku namirnicu koju je dobro omekšati, neka odabir budu laganija crvena ili bijela vina.
4. Okus i aroma. Zamislite jelo koje želite pripremiti. Kako po okusu tako i po mirisu. Želite li taj doživljaj naglasiti savjet je da za pripremu tog jela korisitite vino koje će svojim mirisnim i okusnim aromama biti dobar saveznik. Preporuka za pripremu jela s gljivama  je pinot crni, za kremasta jela s poldovima mora, kozicama i bijelom ribom chardonnay, a za jela puna svježih okusa bijeli sauvignon. Ova sljubljivanja odličan su poticaj da svako buduće vino doživite i zapamtite jer tako će se zasigurno otkriti odlične ideje za nova ukusna sljubljivanja, kako u čaši tako i u loncu.