Bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u utorak će biti upućen na izdržavanje kazne zatvora zbog afere s nezakonitim libijskim financiranjem njegove predsjedničke kampanje iz 2007. godine. Tako on postaje prvi bivši čelnik neke članice Europske unije koji će služiti kaznu iza rešetaka.

Sarkozy, koji je na čelu Francuske bio od 2007. do 2012., u rujnu je proglašen krivim za kazneno udruživanje radi koruptivnog dogovora s pokojnim libijskim vođom Moamerom Gadafijem. Prema presudi, njegova kampanja trebala je biti nezakonito financirana iz Libije.

Presudu je nazvao 'nepravdom' i uložio žalbu,ali bit će smješten u pariški zatvor La Santé, gdje će, prema informacijama francuskih medija, boraviti u posebnoj, devet četvornih metara velikoj samici kako ne bi bio u kontaktu s ostalim zatvorenicima.

Nicolas Sarkozy i Carla Bruni imaju kćer
Foto: Profimedia

'Ako žele da spavam u zatvoru, spavat ću u zatvoru – ali uzdignute glave', rekao je nakon presude 25. rujna.

Njegov sin Louis Sarkozy pozvao je javnost da u utorak ujutro 'dođe i iskaže podršku' ocu ispred njegova doma u Parizu. 

Sarkozy je u braku s 12 godina mlađom bivšom manekenkom Carlom Bruni. Njihova ljubav počela je nedugo nakon njegova razvoda, a mnogi nisu vjerovali da će njihov brak potrajati.

Sarkozy je upoznao Carlu 2007. nakon razvoda od političarke Cecilije Attias (64) s kojom je dobio sina Louisa (27). Bila je to ljubav na prvi pogled, a sreli su se zahvaljujući zajedničkim prijateljima koji su im namjestili spoj na večeri.

Carla Bruni i Nicolas Sarkozy ne vole pokazivati kćer
Foto: Profimedia

Njihova veza je 'podigla puno prašine' jer su mnogi smatrali da je Bruni nedostojna da bude prva francuska dama, ali oni se nisu obazirali na kritike i sve su preživjeli. Neki su im se rugali i jer je Carla devet centimetara viša od Sarkozyja. Nije ih razdvojilo ni kada je Nicolas osuđen na tri godine zatvora zbog korupcije i trgovine utjecajem.

Carla je sa Sarkozyjem dobila kćer Giuliju, a iz sedmogodišnje veze s radijskim voditeljem Raphaelom Enthovenom ima sina Aureliena koji joj fizički nalikuje iz vremena kada još nije svoje lice promijenila estetskim zahvatima.

Carla Bruni i Nicolas Sarkozy su se upoznali preko prijatelja
Foto: Profimedia

Aurelien je krenuo s karijerom modela i već prošetao na Tjednu mode u Milanu. Dok nije ušao u manekenske vode, izbjegavao je svjetla reflektora i bavio se svojom drugom strasti, znanosti. Naime, vodio je YouTube kanal Motorsport Gigantoraptor na kojem je objašnjavao znanstvene teorije, a ljubav prema tome je pokupio od oca.

Neki su mišljenja da je dobio 'ulaznicu' za svijet mode zahvaljujući majci baš kao što to govore za Lilu Moss, Kaiju Gerber i Helene Klum, sestre Hadid, Kendall Jenner i mnoge druge 'nepo bebe'.

Zanimljivo jest i da je njegova majka ljubila Raphaelovog oca, novinara Jeana-Paula Enthovena. Jean-Paul se javno odrekao Raphaela zbog objavljivanja autobiografskog romana 'Ušteđeno vrijeme' prije dvije godine.

Carla Bruni i Nicolas Sarkozy su se zaljubili na prvi pogled
Foto: Profimedia

'Ne volim kada se nečiji privatni život na ovakav način iznosi u javnosti. Zašto bi ja i moji najdraži morali trpjeti nečije znatiželjne poglede i ocrnjivanje. Zar netko ima pravo strgnuti maske koje je možda svatko od nas trebao u životu bez našeg pristanka, a zbog njihova vlastitog zadovoljstva', ispričao je zašto je ljut na sina za Le Figaro.

Raphael je u knjizi Carlu opisao kao idealnu ženu dok je za oca Jeana-Paula napisao da je 'previše zauzet žaljenjem za životom koji je imao' da bi se brinuo za svog sina.

'Ja sam u žalosti. Moje srce je slomljeno. To je užasna knjiga za one, poput mene i drugih, koji su voljeli Raphaela i koji su se utapali u oceanu nezahvalnosti', poručio je Jean-Paul kojem je sin oteo Carlu.

Svojedobno se pričalo da je manekenka, koja je sada pjevačica, 90-ih ljubila Donalda Trumpa, no ona je to porekla.

Carla Bruni Foto: SAMEER AL-DOUMY / AFP / PROFIMEDIA, Piero Oliosi / Polaris / Profimedia, Geisler-Fotopress GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia