U prostoru HUB385, koji je postao novi partner Authentic Leaders Cluba i mjesto gdje će se ubuduće održavati događanja kluba, održan je panel na temu „Inkluzija ili iluzija? Društvena odgovornost – istinska namjera ili dobro upakirana fasada?“, kao uvod u humanitarnu akciju 'Hodajmo za one koji ne mogu – 100 km u 24 sata' koja će se održati 26. i 27. rujna na zagrebačkom Jarunu. Panel je okupio istaknute govornice iz medijskog, akademskog i sportskog svijeta: Ljubicu Jurič, dr. Ivanu Lacković i Anu Sršen.

Panel je otvorila osnivačica kluba Danijela Lončarić, koja je podsjetila da je klub započeo kao Women's Executive Business Club, a od ove jeseni nastavlja djelovati pod novim imenom – Authentic Leaders Club. „Vođenje uvijek počinje od nas samih. Način na koji vodimo ili se odnosimo prema ljudima oko sebe šalje poruku o ispravnosti ili neispravno, o integritetu ili nedostatku istog. Kroz sljedećih godinu dana još snažnije ćemo raditi na društveno odgovornim projektima, otvarati teme kojih se mnogi ne usuđuju dotaknuti, pozivajući sve prisutne na introspekciju, transformaciju i autentično življenje.“

Ana Sršen, Danijela Lončarić, Anja Mihaljević_Luka Ašanin.jpg
Foto: Luka Ašanin

Ljubica Jurič, vlasnica portala SHE.hr i dopredsjednica Udruge za promicanje inkluzije osoba s invaliditetom Mogu sve, podijelila je svoje iskustvo prelaska iz korporativnog sektora u medije i društveno odgovorni rad: „Činjenica je da mediji žive od klikova i koliko je nešto čitano, no da biste bili inkluzivni i poticali neke teme, morate biti uporni jer ste svjesni da iako se neke teme neće čitati, opet morate stalno plasirati recimo obilježavanje dana određene bolesti, o svjesnosti problematike koja nije toliko zastupljena, o invaliditetu. To se neće čitati kao trend boja laka za nokte, ali ako želite biti inkluzivni, morate objavljivati takve teme. Mi surađujemo s osobama s invaliditetom, a naša novinarka je i sama osoba s invaliditetom. Upravo ona može najbolje napisati članak i intervju jer zna postaviti prava pitanja na pravi način“.

Dr. Ivana Lacković, prodekanica na Veleučilištu Baltazar Zaprešić i stručnjakinja za marketing i komunikaciju, osvrnula se na problematiku osoba s invaliditetom u obrazovnom sustavu: „Sustav je izuzetno važan, međutim da bi se nešto dogodilo važno je da svatko od nas napravi taj jedan mali korak jer puno malih koraka zapravo će učiniti promjenu vidljivom. Inkluzija je puno više od pojma i susrećemo se s brojnim izazovima, no možda je najvažnije to što sami studenti ne žele komunicirati da imaju invaliditet, pogotovo one nevidljive i o kojima se još manje priča, kao što su mentalne bolesti. Kada govore o njima, to čine samo onda kada je nužno, što je iznimna šteta. Na taj način imate problem koji je gotovo nevidljiv i nerješiv dok god se o njemu šuti. Zato su upravo ovakvi paneli važni da se ovakve problematike ugledaju svjetlo dana i dobiju svoj glas“.

Panelisti_Luka Ašanin.jpg
Foto: Luka Ašanin

Ana Sršen, paraolimpijka, trenerica, predsjednica Udruge osoba s amputacijom Grada Zagreba, rekle ja kako bi za nju inkluzija trebala biti jedan cijeli krug stvari koje radimo da bi se svi osjećali prihvaćeni u društvu u kojem živimo. Istaknula je koliko je važna inkluzija u poslovanju, a da bi se što više osoba s invaliditetom zaposlilo, prijeko je potrebno što više educirati poslodavce, ali i poticati osobe s invaliditetom da se aktivno uključe u tržište rada.

Panel je pokazao da autentično liderstvo nije samo pitanje vizije i poslovnog uspjeha, već i spremnosti da se društveno odgovorno djeluje, da se uključe oni koji često ostaju po strani i da se liderstvo prepozna kroz konkretna djela i prema najslabijim pojedincima ili osobama koje imaju bilo kakva ograničenja. Sljedeći korak ove inicijative upravo je humanitarna akcija na Jarunu, 26. i 27. rujna, koja će povezati poslovnu i širu zajednicu u ostvarenju zajedničkog cilja.