U lipnju 2018. Meghan Markle, buduća vojvotkinja od Sussexa, tek se pridružila kraljevskoj obitelji, a kraljica Elizabeta pružila joj je prijateljsku ruku i lekciju iz protokola.
Njihovo zajedničko pojavljivanje u javnosti prošlo je dobro, a britanski mediji raspisali su se o tome kako su se dvije dame dobro slagale, razmjenjivale osmijehe i šale. Harry je kasnije u memoarima otkrio da su se kraljica i Meghan zbližile nakon razgovora o psima i majčinstvu.
Zato su se mnogi iznenadili kada su godinama kasnije u Netflixovoj seriji 'Meghan i Harry' angažirali stručnjake koji su oštro kritizirali Commonwealth, organizaciju kojoj je kraljica posvetila život.
Neki su u dokumentarcu nazvali Commonwealth 'Empire 2.0', implicirajući da predstavlja kolonijalno nasljeđe, što se činilo kao izravan udarac naslijeđu pokojne kraljice. S obzirom na to da je Elizabeta II njegovala tu zajednicu više od 70 godina i osobno posjetila stotine njezinih članova, mnogima je ova kritika bila bolna.
Ironično, Meghan je nakon udaje za Harryja dobila istaknutu ulogu u Commonwealthu, pa se njezino kasnije distanciranje smatralo kontradiktornim.
Dok su neki branili Meghan, tvrdeći da se predomislila nakon što je dodatno istraživala, drugi su to vidjeli kao izdaju vrijednosti koje je u početku s entuzijazmom prihvatila.
Bez obzira na poziciju, jasno je da priča o Meghan i Commonwealthu ostaje jedno od najkontroverznijih poglavlja u njezinom odnosu s britanskom monarhijom.