Ivica Kostelić posljednjih je tjedana u fokusu javnosti zbog svojih avantura na moru i kopnu. Najprije ga je mornarica spašavala u Crnoj Gori akon što je proveo pet neizvjesnih sati u hladnom moru. Kako su javili crnogorski mediji, Kostelić i još jedna osoba su vozili kajak, ali su ih jak južni vjetar i valovi viši od tri metra prevrnuli i odvukli od obale. Drugi je muškarac, kako se doznaje, državljanin Francuske. Usprkos teškim uvjetima, spasioci su uspjeli pronaći dvojicu muškaraca zahvaljujući koordiniranim naporima civilnih i vojnih timova.
Prošlog tjedna austrijski mediji pisali su da je bio u lavini s kolegom. Ivica Kostelić to je demantirao, navevši da se s djecom nalazio u bazenu kad je čuo informacije o lavini.
Sada je otkrio detalje avanture iz Crne Gore i Albanije, gostujući u podcastu LOOD Ivane Paradžiković.
'Imaš i sreće da imaš dobru opremu, da si koliko-toliko pripremljen za takav scenarij, to je bitno. A na kraju možeš imati i sreće', rekao je Ivica, dodavši da ne želi govoriti o toj nesreći, no otkrio je neke detalje.
'Bili smo tamo desetak dana prije, postavili bivke, prešli 70 posto rute helikopterom, nešto i prehodali. Cijela ta akcija je, zahvaljujući toj pripremi, tekla glatko', rekao je.
Priznaje, napravio je pogrešku kao vođa tima, ali bilo je tu još koječega.
'Bilo je tu još par stvari koje nisu bile moja greška, ali to je tako... O tome neću pričati jer nitko od toga nema koristi. Avanturisti? Neka mi se jave pa ćemo razmijeniti iskustva. Svatko ima legitimno pravo sam sebi postavljati ciljeve', naglasio je.
'Ovaj put ti je sestra spasila život', rekla je Paradžiković, misleći na činjenicu da je Janica zvala premijera Andreja Plenkovića koji je potom alarmirao vlasti Crne Gore i intenzivirao akciju spašavanja.
'Bilo je tu više slojeva. Pa gle, bilo je tu više stvari, puno se stvari mora poklopiti. Jedna je stvar sigurna u tim pričama, uglavnom su višeslojne i puno se stvari dogodilo u kratko vrijeme', rekao je Kostelić.
'Nije problem biti pet sati u moru. Normalno, nije ugodno. Ljudi idu loviti lignje ili hobotnice u ronilačkim odijelima po zimi. Veći problem je, kad znaš da ideš po lignje i hobotnice, da znaš da ćeš za dva-tri sata izaći iz mora i vratiti se doma, a ovdje ne znaš hoće li se to dogoditi. To je glavna razlika, ta neizvjesnost', otkrio je.
Dodao je da je trebalo biti mentalno jak.
'A daj mi reci koju drugu opciju imaš? Očajavati, i što onda? Onda si u banani, i kaj imaš od toga? Kao kad si na Grenlandu 300 kilometara od bilo čega, ti moraš ići naprijed. Moraš ići u bilo kojem smjeru, ne možeš se zaustaviti. Opcija nema', nastavio je.
Priznao je da nije ništa posebno ponosan.
'U takvim situacijama imaš razne izazove koje možeš postaviti, ali kad se dogode greške, onda je najvažnije naučiti nešto, a ne biti posebno ponosan ili hvaliti sam sebe. A iz drugih izazova, da, možeš biti ponosan, kad si zadaš nešto. Možemo biti ponosni kako smo izveli ovu traverzu. Sve je bilo po planu do tog trenutka. Ali kad napraviš grešku, to je nešto na što moraš obratiti pozornost i naučiti nešto', naglasio je.
Otkrio je i što je naučio iz svega.
'Ha, nekoliko stvari, haha. Morate paziti kad iznajmljujete opremu, da vidite je li ispravna ili nije. I, naravno, situacija koja nije svakodnevna, izlazak rijeke u more, znači da struja odlazi od obale. U ljudskom mozgu se struja uglavnom kreće uz obalu, a ja sam dosta bio na moru. Ili prema obali i tako dalje, rijetko kad odlazi struja od obale na otvoreno more. To su neke stvari koje treba uzeti u obzir, ali su specifične, kad izlaziš iz rijeke u more. Ima i drugih stvari koje smo naučili. To su stvari koje će meni i nama biti od koristi kad budem eventualno idući put planirao nešto takvo. A nekome neće biti od koristi i samo će većina njih, kao što je i sada, biti strašno mudri jer su tisuću puta bili u takvoj situaciji', rekao je sarkastično.