Ako još niste odlučili što biste gledali, Netflixova serija ‘Unorthodox’ dobar je izbor jer je dobila najbolje ocjene na većini portala. Riječ je o trileru koji prati život Esty, mlade žene koja odluči pobjeći od radikalne sredine u Brooklynu, gdje je odrasla, i dogovorenog braka te novi život započeti u Berlinu. Glavnu ulogu igra Izraelka Shira Haas kojoj je to, kako kaže, najkompleksniji lik koji je dosad glumila.

Netflixova zvijezda radije bira ljubav nego osvetu
Foto: Profimedia

- Esty je istodobno nježna i snažna i muči je toliko pitanja. Ostavlja dojam ravnodušnosti, ali se i jako želi uklopiti. Mnogo je konflikata u njoj, a svi oni postaju vidljivi na ekranu. Ta je uloga stvarno dar svakoj glumici. Puna je izazova, a najveći je bio naučiti ono što prije nisam znala, primjerice svirati klavir. Imala sam i vokalnu poduku, učila sam jidiš te obrijala glavu - kaže 24-godišnjakinja rođena u Hod HaSharonu u židovskoj obitelji.
- Moj je djed preživio logor u Auschwitzu, a baka logor u Mađarskoj. Upoznali su se u Izraelu, a njihov se susret nije toliko temeljio na ljubavi koliko na želji da zasnuju obitelj. I to odmah, prije nego što ih pobiju. Kao da su željeli ponovno izgraditi nešto što su nacisti nastojali uništiti. Ako tako pogledate na razvoj događaja, odgovor na probleme nije osveta nego ljubav, odnosno obitelj - ističe Shira koja je glumačku akademiju završila u Tel Avivu. Još ju je tijekom studija putem društvenih mreža kontaktirala poznata agentica.

Netflixova zvijezda radije bira ljubav nego osvetu
Foto: Profimedia


- Dobila sam poruku na Facebooku od poznate casting direktorice. Napisala mi je: “Hej, ispričavam se što te ovako kontaktiram, ali tražimo glumicu za film. Možeš li doći na audiciju? Vidim da studiraš kazališnu glumu. Nisam čudakinja, ovo mi je posao.” I tako je sve počelo - kaže Haas koja je prošla na audiciji i dobila ulogu u drami ‘Princeza’, koja je 2014. prikazana na Sundance Film Festivalu.
To joj je otvorilo brojna vrata pa je do danas ostvarila uloge u popularnim izraelskim serijama i filmovima od kojih su najpoznatiji ‘Shtisel’ i ‘Foxtrot’, nominiran za Oscar. Iako je zbog posla više u avionu negoli na zemlji, Shira svojim domom smatra Tel Aviv, izraelski velegrad u kojem živi i njezin dečko, influencer i glumac Daniel Moreshet.
- Obožavam strane jezike, naglaske, različite kulture. Volim pričati priče, ali ne samo u Izraelu nego svuda po svijetu. Sviđa mi se što mogu isprobati nove stvari, što mogu naučiti nešto novo o ljudima i kulturama. Ali sada je sve stalo zbog trenutačne situacije - objasnila je mlada brineta koja bi jednoga dana voljela i režirati filmove i serije.