Iako je vaša ukupna razina kolesterola važna, morate uzeti u obzir i razinu LDL-a, tj. takozvani 'loš' kolesterol, kolesterol lipoproteina visoke gustoće (HDL), poznat i kao 'dobar' kolesterol, i trigliceride.

Ono što biste trebali postići su niski LDL i trigliceridi i viši HDL. A budući da čak i starenje neočekivano utječe na vaš kolesterol, potrebna je kombinacija dijeta, tj. određeni način prehrane, tjelovježba, a ponekad po preporuci liječnika i uključujući terapiju lijekovima za kontrolu povišenog kolesterola.

Patlidžan
Shutterstock 

Patlidžani su bogat izvor korisnih nutrijenata, antioksidansa (kao što je vitamin C), a sadrže i vitamin K, vlakna, mangan, folnu kiselinu, kalij i još mnogo toga.

Ovo povrće je bogato kalijem, vlaknima i vitaminom C

Prema riječima dr. Travisa Storka, koncentracija kalija, vlakana i vitamina C u patlidžanu može pomoći kad je u pitanju razina kolesterola.

Kalij je nutrijent s kojim treba biti oprezan. Previše može uzrokovati probleme povezane sa srcem kao što su aritmija i zatajenje srca, a premalo također može biti problematično. Konzumacija prave količine kalija može biti korisna kada se radi o sprječavanju vaskularne kalcifikacije i otvrdnjavanja arterija, stanja koja se javljaju s visokim kolesterolom.

Patlidžani
Shutterstock 

Osim toga, utvrđeno je da vitamin C snižava ukupne razine kolesterola i kardiovaskularni rizik kod osoba s dijabetesom tipa 2 ili povezanim metaboličkim bolestima, prema studiji iz 2022. objavljenoj u časopisu Frontiers in Nutrition. Starija studija iz 2008. objavljena u Journal of Chiropractic Medicine otkrila je da dodatak vitamina C smanjuje razinu LDL kolesterola i triglicerida u serumu. Međutim, nije bilo značajnog poboljšanja HDL kolesterola u serumu.

Patlidžan pomaže u kontroli šećera u krvi

Vlakna, posebno topiva vlakna (kojima je patlidžan bogat), utječu na razinu kolesterola smanjujući apsorpciju kolesterola u vašem sustavu i snižavajući razine LDL-a. Patlidžan neizravno djeluje na podržavanje vašeg srca pospješujući kontrolu šećera u krvi i pomažući pri mršavljenju (zahvaljujući sadržaju vlakana). Pretilost i dijabetes vodeći su čimbenici rizika za kardiovaskularne bolesti.

Patlidžan
Shutterstock 

Međutim, dobrobiti patlidžana za zdravlje srca tu ne završavaju. Antioksidansi u ovom povrću pomažu u borbi protiv srčanih bolesti. Također se pokazalo da sadrži antioksidans klorogensku kiselinu, koja može pomoći u snižavanju kolesterola lipoproteina niske gustoće (LDL), poznatijeg kao 'loš' kolesterol.

Kako pripremiti plavi patlidžan?

Unatoč svom blagom i suptilno slatkom okusu, patlidžan može poprimiti neočekivane teksture i okuse ovisno o tome kako ga pripremate.

Možete ga ispeći, ili dodati omiljenim jelima. Izvrstan je i kao prilog, posebno ako ga napunite drugim zdravim sastojcima poput kus-kusa, leće, graha, sira, orašastih plodova ili drugog povrća.

Patlidžan
Shutterstock 

No, ako razmišljate o tome da ga konzumirate kao glavni obrok, ubacite malo proteina, zdravih vlakana, zdravih masti i ugljikohidrata kako biste zaokružili svoj obrok. Izbjegavajte punjenje patlidžana mesnim delikatesama, masnim mesom ili bilo kojim drugim izvorom zasićenih ili trans masti ako želite zadržati razinu kolesterola pod kontrolom.