Vjerojatno ste često čuli da kožu dijelimo na nekoliko tipova te da je iznimno važno poznavati svoj tip kako biste lakše kupovali i koristili proizvode namijenjene za njega.

Međutim, nerijetko zaboravljamo da je koža najveći čovjekov organ i da je prva linija zaštite tijela, a istodobno je osjetljiva na vanjske i unutarnje faktore pa ju je gotovo nemoguće potpuno pravilno njegovati samo unutar spomenutog obrasca. Stoga treba imati na umu i stanje kože te je promatrati kao organizam koji se, baš poput tijela, mijenja ovisno o godišnjim dobima, stresu, hormonima, izloženosti suncu, manjku sna…

Upravo je zato kao trend 2022. godine najavljen globalni fokus na mikrobiom, pojam koji se odnosi na mikroorganizme na površini kože svojstvene isključivo našoj koži, odnosno na simbiozu virusa, gljivica i bakterija. Kada su u harmoniji, kažemo da je mikrobiom u balansu i koža je zdrava i otporna. U trenutku kada se jedna vrsta pretjerano razmnoži kao posljedica vanjskih ili unutarnjih faktora, dolazi do disbalansa mikrobioma, a kao posljedicu vidimo promjene na koži.

Koža je najljepša kad je njegovana
Instagram 

Kožnom mikrobiomu može se naštetiti i nepravilnim korištenjem jakih sastojaka poput kiselina, vitamina C, čak i agresivnijim čistačima za lice. Osim topički, oštećenje mikrobioma može nastati i kao posljedica disbalansa hormona, a najčešće zbog loše crijevne mikroflore.

Sve više stručnjaka sugerira gledanje na tijelo kao na kompleksan ekološki sustav u kojem su svi dijelovi povezani pa se uz kvalitetnu svakodnevnu njegu preporučuje i uzimanje suplemenata koji umiruju tijelo, štite od antioksidativnog stresa, potiču hidrataciju kože i proizvodnju kolagena i slično.

Uz to, sve je više kozmetičkih preparata namijenjeno zacjeljivanju kožne barijere i održavanju mikrobioma, a među sastojcima prednjače tzv. dobre bakterije koje pomažu u vraćanju mikrobioma u ravnotežu. Formulacije za održavanje mikrobioma nerijetko sadrže i ceramide koji grade kožnu barijeru te termalnu vodu, aloe veru, neven ili hijaluronsku kiselinu za hidrataciju i zacjeljivanje, a fantastične su u kombinaciji s raznim botaničkim sastojcima za revitalizaciju kože.

Kožnom mikrobiomu može se naštetiti i nepravilnim korištenjem jakih sastojaka poput kiselina, vitamina C, čak i agresivnijim čistačima za lice
Shutterstock 

Iako možda još niste čuli za preparate kojima se njeguje mikrobiom, ovaj je trend sve izraženiji pa ćete o tome sigurno više čuti u budućnosti, a dobar izbor takvih proizvoda već je dostupan u ljekarnama, drogerijama i parfumerijama u Hrvatskoj.